دو اشتباه وحشتناک من که امیدوارم شما آنها را مرتکب نشوید (بخش ۱)

دو اشتباه وحشتناک من که امیدوارم شما آنها را مرتکب نشوید (بخش ۱)

سال‌ها برای شرکت‌ها و موسسات آموزشی کار کرده‌ام و به‌نوعی کارمند بوده‌ام. یکی از بزرگترین اشتباهات من در دوران کارمندی آن بود که هرجا کتاب یا مقاله‌ای درباره‌ی بازاریابی می‌دیدم آن را به کناری می‌گذاشتم. احساس نیاز نمی‌کردم. با خودم می‌گفتم لابد بازاریابی یک مجموعه از ترفندهایی است که به‌زور کالا یا خدماتت را به دیگران بفروشی!

مانند بسیاری گمان می‌کردم که تنها کاری که یک کارخانه، شرکت یا مجموعه خدماتی باید بکند این است که کالا یا خدمات بسیار خوبی داشته باشد. مشتری خودش می‌آید. گمان می‌کردم که فروشندگی یک امر ذاتی است. فروشندگی یعنی پرچانگی و چرب‌زبانی و … و من هم که اهل این کارها نیستم.

حتی زمانی که برای مشتریانم در شهر دبی وبسایت طراحی می‌کردم فقط توجهم به گرافیک و استفاده از جلوه‌های حرکتی فلش و کارهایی نظیر آن بود و کوچکترین توجهی به این نداشتم که وبسایت باید آمادگی اجرای طرح‌های بازاریابی را داشته باشد. اصلا برایم مهم نبود. برای مشتریان من هم مهم نبود. آنها هم با بازاریابی بیگانه بودند و عموما دانش به‌روز نداشتند. به همین دلیل کسب و کار و #وبسایت آنها نمی‌توانست خیلی موفق باشد و یا تعطیل میشد یا بلااستفاده و فاقد بازدید. همین الان هم بسیاری از طراحان وب و صاحبان شرکت‌ها، تفکری مانند تفکر قدیمی من دارند.

پنج سال پیش که به ایران برگشتم به اصرار دوست خوبم توحید صادق نژاد که یک مشاور برجسته‌ی بازاریابی و فروش است شروع به مطالعه در این زمینه کردم و قدم به قدم متوجه باورهای اشتباه خودم شدم.

مفاهیم زیادی را فرا گرفتم. استارتاپ، نوشتن مدل کسب و کار، هدف‌گذاری، تعیین استراتژی، مفاهیم بازاریابی آنلاین، دیجیتال مارکتینگ … و ده‌ها نکته مهم دیگر را مطالعه کردم.

در طول دو سال شاید بیش از ۵ میلیون تومان بسته‌های آموزشی بازاریابی، رشد شخصی، کسب و کار آنلاین و …. خریدم. در حقیقت روی خودم سرمایه‌گذاری کردم. از سایت‌هایی مانند مدیر سبز مطالب بسیار مفیدی درباره‌ی بازاریابی فرا گرفتم.

یکی از دستاوردهای این مطالعات، تغییر عمیق دیدگاه من درباره‌ی طراحی وبسایت بود. آن دیدگاه را به شما هم می‌گویم:
«وب‌سایت هر شرکتی باید در خدمت سیاست‌های بازاریابی آن شرکت باشد. اگر بازاریابی نمی‌دانید، شکست وب‌سایت شما نیز حتمی است.»

به همین دلیل است که سال‌هاست وب‌سایت‌های مشتریانم را فقط با وردپرس طراحی کنم. چون ابزارهای بسیاری برای پیاده‌کردن برنامه‌های بازاریابی دارد.

اگر می خواهید کسب و کار موفقی داشته باشید، اشتباه مرا تکرار نکنید. باور کنید که:
فروشندگی آموختنی است
بازاریابی آموختنی است
موفقیت هم آموختنی است.

بخواهید، بیاموزید و موفق شوید.


توسط | ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۱:۴۱:۱۵ +۰۳:۳۰ بهمن ۱۵ام, ۱۳۹۶|آموزش عمومی, متنی|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

مدرس IT، مشاور کسب و کارهای آنلاین و طراح وب هستم. امیدوارم در این وبسایت از بیش از 200 آموزش رایگان متنی، صوتی و ویدیویی که برای شما تهیه کرده‌ام لذت ببرید. این آموزش‌ها مربوط به کسب و کارهای آنلاین، کسب درآمد، کاربرد کامپیوتر در کار و زندگی، رشد شخصی و حال خوب است. لطفا برای اطلاعات بیشتر، صفحه «درباره من» را ببینید.

ثبت ديدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.