خلاقیت در ارتباط با مشتری

خلاقیت در ارتباط با مشتری

نوشته‌شده برای DrCRM

 

فاصله‌ی خانه تا محل کارم، ده دقیقه پیاده‌روی است. بخشی از خیابان راسته‌ی قالی‌فروشان است. اغلب آنها افراد میانسال یا سالخورده‌ای هستند که تقریبا هیچگاه هیچ تغییری در خودشان، شکل مغازه‌شان، رفتارشان، شکل نشست و برخاست‌شان دیده نمی‌شود.

مغازه‌ها به شکل سنتی تاریک و کم‌نور، مغازه‌دار هم تقریبا همیشه یا جلوی آفتاب نشسته، یا گوشه مغازه در تاریکی غیب شده‌اند، یا دارند چایی می‌خورند یا سیگار می‌کشند. اصلا همه عین هم! بعید می‌دانم اگر ده سال پیش هم از این راسته رد می‌شدم رفتار دیگری از این جمع می‌دیدم.

یکی از مغازه‌دارهای جوان این مسیر هم همیشه یا سرش در تبلت است یا کتاب. یکی هم همیشه مثل نظامی‌ها، کاملا راست و محکم روی صندلی نشسته و جدول حل می‌کند. حد نهایی خلاقیت چند نفرشان این است که یک قالی کوچک زیبا را کنار در مغازه آویزان می‌کنند.

بارها از خودم پرسیده‌ام برای یک مشتری بالقوه کدام یک از این قالی‌فروش‌ها جذاب‌تر هستند؟ اگر خودم بخواهم فرش سنتی بخرم به کدامیک از آنها مراجعه می‌کنم؟ و معمولا به این نتیجه می‌رسم که سراغ آنها خواهم رفت که قدری با دیگران متفاوت باشند.

تقریبا مطمئنم که پیش آن چند نفری که تمام ساعات روز مشغول سیگارکشیدن و چایی‌خوردن هستند نخواهم رفت و تقریبا مطمئنم اگر از آنها بپرسم کاسبی چطور است همه آنها یک جواب منفی مشابه خواهند داد.

در این راسته دو مغازه‌ی سلمانی هم هست. یکی جوانی است که معمولا یا سرش توی گوشی است، یا کنار در نشسته و به آینده‌ای نامعلوم چشم دوخته و سیگار می‌کشد. آن یکی میان‌سالی است که معمولا صدای موسیقی ملایمی از مغازه‌اش به گوش می‌رسد، دست کم در محیط کار ندیده‌ام سیگار بکشد. بهتر از همه آن که بارها دیده‌ام نان خشک آورده و با حوصله کوبیده و خرد کرده و برای پرندگان خیابان ریخته. شما را نمی‌دانم، ولی من برای آرایشگاه رفتن دومی را انتخاب می‌کنم.

 


توسط | ۱۳۹۶-۸-۱۹ ۱۹:۲۲:۵۵ +۰۳:۳۰ اسفند ۲۴ام, ۱۳۹۴|آموزش عمومی, در رسانه‌ها, متنی|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

مدرس IT، مشاور کسب و کارهای آنلاین و طراح وب هستم. امیدوارم در این وبسایت از بیش از 200 آموزش رایگان متنی، صوتی و ویدیویی که برای شما تهیه کرده‌ام لذت ببرید. این آموزش‌ها مربوط به کسب و کارهای آنلاین، کسب درآمد، کاربرد کامپیوتر در کار و زندگی، رشد شخصی و حال خوب است. لطفا برای اطلاعات بیشتر، صفحه «درباره من» را ببینید.

ثبت ديدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.