اسرار سلامتی من در ۱۵ سال اخیر

اسرار سلامتی من در ۱۵ سال اخیر

در پانزده سال گذشته، سه عدد استامینوفن و تعدادی آموکسی سیلین، تنها داروهای شیمیایی بوده که مصرف کرده‌ام. آن هم به اجبار و اضطرار و در شرایط ناچاری. آنتی هیستامین و خواب‌آور و کورتن و … که اسمش را هم نیاور! معتاد به هیچ چیز شیمیایی و گیاهی و دیجیتال (حتا چایی و قهوه و اینترنت) هم نیستم. سیگار و قلیان هم ابدا. حداکثر هم یک یا دو روز در سال، قدری ناخوش هستم و بقیه اوقات، شکر خدا، خوبم. به دلیل آشنایی با پزشکی هومیوپاتی، چندباری هم که بیمار بوده‌ام و به داروی هومیوپاتی دسترسی داشته‌ام طبیعتا از آن استفاده کرده‌ام.
*
می‌خواهم بدون شعاردادن و به عنوان کسی که این‌چنین زندگی می‌کند، بگویم می‌توان تا حد امکان بدون داروهای شیمیایی زندگی کرد و سالم‌تر و بهتر بود. اتفاقا من سه چهار سال اول زندگی را که می‌دانیم مهم‌ترین دوران شکل‌گیری آدمی است کمابیش به بیماری گذرانده‌ام و شاید اگر کودکی بهتری داشتم، اکنون از این که هستم سالم‌تر و قوی‌تر بودم. در دورانی از زندگی هم بسیار بدبین و منفی‌نگر بوده‌ام و این نشاط و انرژی که اکنون دارم، امری ارثی و مادرزادی نیست، بلکه با کوشش و تغییر دیدگاه و سبک زندگی به دست آمده است. بنابراین می‌خواهم بگویم می‌توان گذشته را کناری گذاشت و بهتر زندگی کرد. در مورد من صدق کرده، برای همه می‌تواند صدق کند. این هم برخی تجربیات شخصی من (فهرست زیر به ترتیب اهمیت نیست):
*
۱- دلیلی ندارد برای سردرد و کم‌خوابی و پرخوابی و اشتها و هضم غذا و … مرتب قرص و دارو بخورید. روش‌های طبیعی درمان را بیاموزید.
۲- اصلا به بیماری فکر نکنید. تمرکزتان روی تندرستی و زندگی باشد. به طور کلی چیزهای منفی را نادیده بگیرید و بر چیزهای مثبت تمرکز کنید. کلام‌تان مثبت باشد. با افراد مثبت نشست و برخاست کنید. مثبت بگویید. مثبت بشنوید.
۳- سالم بخورید و سالم زندگی کنید. از خوراکی‌های گیاهی بیشتر استفاده کنید.
۴- با شناخت بیشتر خودتان، کار مورد علاقه خود را بیابید و برای آن وقت بگذارید. این کار می‌تواند هرچیزی باشد. نوازندگی، شیرینی‌پزی، خیاطی، کشت گل و گیاه، خواندن آواز، گل‌آرایی، مکانیکی، نویسندگی، رانندگی کامیون، تدریس، … کارکردن در محیطی که به آن علاقه ندارید، بیماری‌زاست.
۵- برای بالابردن آگاهی، تلویزیون و کامپیوتر و گوشی موبایل را کنار بگذارید و قدری کتاب بخوانید. کتاب!
۶- به جای حرف‌زدن مداوم با خود، مشکلات و مسائل خود را بنویسید تا از ذهن خارج شوند. بعد بنویسید که چه چیزهایی می‌خواهید. نوشتن معجزه می‌کند، به افکار شما نظم می‌دهد و تیرگی‌های درون شما را تخلیه می‌کند. از خواسته‌ها صحبت کنید، نه از نخواسته‌ها!
۷- تماشای زیاد تلویزیون (داخلی، خارجی، ماهواره‌ای …) برای سلامتی مضر است. خود را به زندگی کم‌تلویزیون عادت دهید و برکات آن را ببینید.
۸- روزی چند دقیقه ورزش کنید. ولو چند حرکت ساده.
۹- از انرژی طبیعت بهره بگیرید. دست کم در مسیر رفتن به محل کار، با علاقه به گل و گیاه‌ها و درختان نگاه کنید. پابرهنه بر روی چمن، ساحل، بیابان … راه بروید. به درختان تکیه کنید …
۱۰- از اخبار دوری کنید. فرق نمی‌کند داخلی، خارجی، ماهواره‌ای … باشد. دانستن سرخط اخبار روز کافی است. دیدن و خواندن و شنیدن زیاد اخبار، حال آدم را بد و وقت را تلف می‌کند. (مگر اینکه تحلیل‌گر سیاسی یا اقتصادی … باشید و خبرخوانی جزئی الزامی از شغل شما باشد.)
۱۱- از زندگی برای دیگران، به میل دیگران، در رقابت با دیگران … اجتناب کنید. خودتان باشید و برای دل خودتان زندگی کنید.
۱۲- بخشنده باشید، نه ستاننده. شکرگزار باشید، نه نق‌نقو!
۱۳- ایمان به چیزی داشته باشید.
۱۴- مواظب ورودی‌های بدن باشید. دهان، بینی، چشم، گوش … شایسته‌ی دریافت بهترین خوراک‌ها هستند. اگر هنگام چیدن سیب‌زمینی حواستان به لک روی سیب‌زمینی است، موقع انتخاب موسیقی، خواندن کتاب، شنیدن اخبار، دیدن فیلم … هم هر مهملی را وارد وجود خود نکنید.
۱۵- زیستن در زمان حال را تمرین کنید.
۱۶- تا حد امکان، ساده، منظم و صادق (با خود و دیگران) باشید.


توسط | ۱۳۹۶-۳-۲۱ ۰۲:۲۷:۴۳ +۰۴:۳۰ اسفند ۱۴ام, ۱۳۹۵|رشد شخصی, منِ دیگر|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

مدرس IT، مشاور کسب و کارهای آنلاین و طراح وب هستم. امیدوارم در این وبسایت از بیش از 200 آموزش رایگان متنی، صوتی و ویدیویی که برای شما تهیه کرده‌ام لذت ببرید. این آموزش‌ها مربوط به کسب و کارهای آنلاین، کسب درآمد، کاربرد کامپیوتر در کار و زندگی، رشد شخصی و حال خوب است. لطفا برای اطلاعات بیشتر، صفحه «درباره من» را ببینید.

ثبت ديدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.